Provence - Kulinářské zážitky

Provensálská kuchyně je proslulá na celém světě. Její tajemství nespočívá ve složité přípravě, ale v použití prvotřídních čerstvých surovin. Velké množství olivového oleje, česnek a rajčata se přidávají skoro do každého jídla. Nesmíme zapomenout i na bohatou škálu aromatických bylinek. Klasickou směsí koření je bazalka, tymián, rozmarýn, event.šalvěj a bobkový list. 

Na každém trhu je nabízeno velké množství zeleniny a ovoce. Základní suroviny jako cibule, lilky, cukety, rajčata  se dusí se zelenou paprikou a bylinkami. Výsledkem je oblíbené celoroční jídlo ratatouille. Další častý pokrm jsou plněné artyčoky, obvykle nadívané vepřovým, cibulí a bylinkami, nebo nadívané květy cukin. Známá je také omáčka tapenade, jejímž základem je olivový olej s česnekem, kaparami a sardelkami. Proslavené jsou i polévky. Na prvním místě určitě bouillabaisse ( bujabéza ), která se jí i jako hlavní jídlo. 

Po staletí se připravuje v Marseille a okolí, původně jako jídlo chudých rybářů. Nejméně 4 druhy ryb se vaří spolu s cibulí, rajčaty, česnekem, šafránem, petrželkou, bobkovým listem, tymiánem. Prudce se vaří 15 minut a pak odstaví. Podává se jako vývar a pak rybí maso s omáčkami. Má spoustu variací, někde se přidávají i brambory. Další oblíbenou polévkou je i soupe au pistou - zeleninová, často z různých druhů fazolí, ke které se přidává pistou, omáčka z olivového oleje, česneku a bazalky, jíž se polévka koření. K okořenění polévek nebo na toast se často používá i tzv.rouille - česneková majonéza s chilli papričkami nebo feferonkami.

Nejluxusnějším jídlem jsou určitě lanýže, které rostou v nevelkém množství ve Vaucluse. Sklízejí se v době od ledna do března, kdy se také objevují na místních trzích a restauracích. Pro svou jedinečnost  jsou tyto houby nazývány černými drahokamy, neboť rostou pod zemí, obvykle blízko kořenů dubů nebo jilmů.

Bylinky se přidávají i do desertů. Levanduli a tymián najdeme v pudingu i marmeládě. Anýzem voní sušenky, oblíbené jsou i různé mandlové sušenky. Podobně jako na Korsice vám nabídnou v okolí Massif des Maures kaštanový krém a zmrzlinu.

Anýz se přidává i do neznámějšího nápoje - místního aperitivu pastis, vynalezeného v r.1932 Paulem Ricardem. Není tak silný jako absint ( 72% alkoholu ) - obsahuje pouze 45%. Je jantarově zbarvený, pro pití se míchá s vodou v poměru 5 dílů vody k jednomu dílu pastisu a obvykle se podává s ledem. Dalšími oblíbenými nápoji jsou mandlový likér  Amandine  nebo broskvový likér Rinquinquin, míchaný s chlazeným bílým vínem. Další možností je např. tymiánový likér La Farigoule.

Zvláštní kapitolou jsou pochopitelně vína, která patří mezi nejvyhledávanější francouzská vína. Nejznámější apelací je Cotes du Rhone a to Chateauneuf du Pape, zejména červená vína, která jsou silná ( minim.obsah alkoholu 12,5% ). Bílá vína tvoří pouze 7% celoroční produkce. Pěstitelé sklízejí hrozny ručně. Další známou značkou je Tavel - zejména růžové nebo červené a růžové Gicondas. 

Ze stejné oblasti - okolo Dentelles de Montmirail pochází i sladký desertní muškát Muscat de Baume de Venise. V pásmu mezi Nice a Aix-en-Provence se rodí víno, ze kterého se vyrábí Cotes de Provence. 75 % jsou vína růžová – rosé a  podávají se chlazená na 8 -10 stupňů Celsia. Další už jsou menší produkce, zejména z okolí Bandol, odkud pocházejí aromatická červená vína. Naopak v oblasti okolo Cassis je převaha vín bílých.