Francie - Provence - Geografie

Nejvyššími horami jsou Přímořské Alpy, které tvoří hranici s Itálií. Některé vrcholy dosahují přes 3tis.m ( nejvyšší Cime de Gélas měří 3 135m ). Rozkládá se zde i jeden z národních parků, NP Mercantour. Osaměle tyčící se Mont Ventoux se svými 1.909 m n.m. je vítaným cílem cyklistů i Tour de France. Lyžařské centrum je 20 km sv.od Carpentras ve Vaucluse. Jižněji najdeme nižší pohoří jako vápencové skalnaté Dentelles de Montmirail v Luberonu nebo 20km jižně od Avignonu les Alpilles, které nedosahují ani 400m. Nejznámější horou Provence je Montagne Sainte Victoire, snad proto, že ji tolikrát zvěčnil na svých plátnech impresionistický malíř Paul Cézanne, rodák z Aix-en-Provence. Blíže pobřeží se nalézá Massif de la St.-Baume. Je to vápencové pohoří s vrcholky okolo 1000m. Mezi Hyeres a Fréjus najdeme i 60km dlouhý Massif des Maures a Massif de l´Esterel u St.Raphael, tvořený rudou vulkanickou horninou. Za zmínku stojí i 20km pás vápencových skal les Calanques mezi Marseille a Cassis s hluboce zaříznutými zálivy a skalami, padajícími přímo do moře. Nejvyšším vrcholem je 565m vysoký Mont Puget.

Nedaleko pobřeží je i několik souostroví. U Marseille jsou to Iles de Frioul, z nich nejznámnější ostrov If, kde byl vězněn románový hrdina hrabě Monte Christo. U Toulonu jsou to Iles de Hyeres, kde na Porquerolles se rozkládá národní park a ostrov Levant je nudistickou kolonií.

Nejvýznamnější řekou je Rhona, která je i jednou z nejmohutnějších řek Francie. Její vodní tok byl po staletí využíván jako dopravní i obchodní cesta. Pramení v masivu Sv.Gotharda ve švýcarském kantonu Valais ve výšce 1753m. Jejími pravými přítoky jsou Ardeche a Gardon, levými Isere, Drome a Durance. U města Arles se Rhona rozděluje na dvě ramena, Grande Rhone a Petite Rhone a vytváří deltu Camargue o rozloze přes 930km2. Tvoří ji rozsáhlé bažiny se dvěma velkými jezery, na kterých hnízdí přes 400 druhů ptactva, zejména 25 tis.párů růžových plameňáků. Je také známá chovem býků a světle šedých camargských koní.

Do přítoku Rhony, řeky Durance, se vlévá Verdon, který je znám svým více než 300m hlubokým a 230km dlouhým kaňonem. Je rájem horolezců, turistů i vodáků.