Francie - Provence - Charakteristika regionu

Krajina se svým zvláště jasným světlem inspirovala nejen malíře, ale i filmaře. 

Prvenství si drží městečko La Ciotat, kde v r. 1895 uvedli bratří Lumierové jako premiéru svůj krátký film Příjezd vlaku na nádraží v La Ciotat a 4 roky na to zde otevřeli i první kino Eden. Významné místo zaujalo i Nice, kde byly ve 20.letech minulého století zřízeny holywoodským režisérem Rexem Ingramem filmové ateliéry. 

Slavný rodák z Aubagne, Marcel Pagnol ( 1895 –1974 ), který psal divadelní hry, romány i filmové scénáře a sám byl několikrát i režisérem, čerpal náměty právě z krajiny svého dětství. Nejznámější divadelní trilogií, která byla i zfilmována je Malajský šíp ( Marius, Fanny, César). Natáčeli tu i režiséři tzv.nové vlny, např.Roger Vadim v r.1956 A bůh stvořil ženu s Brigit Bardot  v St.Tropez, kde se také později v 70.letech točila i série populárních Četníků s L.de Funesem.  

Po 2.světové válce byl uskutečněn projekt, který byl připravován již před válkou - založena tradice slavných filmových festivalů v Cannes. A poslední velký projekt byl dokončen v r.2004 - otevření 3 nových filmových studií v Marseille, kde jedno má 17m strop a řadí se tak k největším v Evropě.