Provence - Fauna a flora

Fauna

Již zmíněný NP Mercantour v Přímořských Alpách je domovem horské zvěře. Obývá jej na 800 kamzíků s tmavě pruhovanými hlavami, 1100 alpských kozorožců a mufloni. K dalším horským obyvatelům patří lasice hranostaj, ještěrka zelená, zmije a velmi vzácný motýl Alexandr. Také zde žije 19 z 29 evropských druhů netopýrů. Zajímavý je i pták, který se jmenuje alpské kavče. 

Vlastně se jedná o vránu s černým peřím, červenýma nohama a žlutým zobákem. Je možné i zahlédnout bělokura, ptáka, který je podobný kuřeti. Ten mění několikrát ročně peří, aby měl dokonalé mimikry. Žije nad hranicí 2000m n.m.na skalnatých svazích a alpských loukách. Mimo ně jsou k vidění i orel skalní, jestřábi a káňata. 

Delta Rhony, NP Camargue, je také rájem divoké zvěře i ptactva. Žije zde na 400 druhů suchozemského i vodního ptactva, mezi jiným ledňáčci, včelojedi, čápi, volavky bílé a nachové a přes 160 druhů tažných ptáků. Raritou jsou i růžoví plameňáci ( 10% celosvětové populace ), místní plemeno divokých koní a černí býci.

Domovem osrstěného 3m dlouhého tuleně, který žije v teplých vodách, je NP na ostrově Port-Cros. Je také podzimní zastávkou pro tažné ptáky. Jedním z ohrožených zvířat je i Hermannova želva, která kdysi žila na pobřeží Středozemního moře. Dnes žije pouze v horském pásmu Massif des Maures. NP Luberon tvoří vápencové soutěsky s vesničkami na kopcích. NP Verdon v předhůří Alp zahrnuje nejkrásnější evropský kaňon s pěti jezer

Flora

Z dřevin je rozšířen vždy zelený dub a dub korkový, různé druhy vavřínů, borovic a nápadné, většinou osaměle rostoucí pinie a cypřiše. V sadech se pěstují hlavně olivy a jedlé kaštany. Můžeme se zde setkat i s pistáciemi, citrusy, typickou středomořskou květenou a rostlinstvem – opunciemi, kaktusy, agávemi, aloemi.

Aleje ve městech i městečkách tvoří většinou platany, na jihu palmy nebo aklimatizované blahovičníky. Na mírných a teplých svazích roste mnoho druhů aromatických rostlin, které se využívají ke zpracování v parfumeriích ( růže, jasmín, rezeda, fialka, heřmánek, karafiát ). Velmi rozšířené je i pěstování levandule, která ještě v 18. st. rostla pouze divoce na kamenitých vápencových půdách ve vyšších polohách. 

Kromě toho se ke květinářským účelům pěstují narcisy, hyacinty, kosatce, růže, mimózy a karafiáty.