Francie - Provence - Arles

Arles - město s 50.000 obyv. postavené na území 75.000 ha mezi vyprahlou planinou Crau, pohořím Alpilles a poblíž divoké močálovité krajiny Camargue, město modelované mistralem a patinované sluncem na břehu řeky Rhôny. 

Kdysi se v této staré galské osadě mezi Provence a Languedocem usadili Římané a postavili přechod přes řeku dříve než se rozšíří do své delty ústící do moře. Brzy se z této osady stalo jedno z hlavních římských měst, bylo vybudováno kolem r. 30 př. Kr.

Z římského období se zachovalo Forum (vstup. 3,5 € ), antické divadlo (vstup. 3 €) postavené za císaře Augusta, Konstantinovy lázně postavené ve 4. stol. (vstup. 3 € ) a oválná Aréna (vstup. 4 € ), ve které se konaly gladiátorské zápasy a která patří k nejzachovalejším v Evropě. Mohla pojmout až 20.000 diváků. 

Po odchodu Římanů si z Arles udělal hlavní město visigotský král Euric. Brzy bylo evangelizováno sv. Trophimem, přítelem sv. Pavla, který tu založil biskupství s klášterem, odkud byla vypravována tažení proti Albigenským. Vedle radnice stojí románský kostel St. Trophime s klášterem (vstup. 3,5 € ), postavené ve 12. a 13. stol., což vysvětluje, proč jsou dvě křídla románská a dvě gotická s nádhernou křížovou chodbou patřící k nejkrásnějším v Provence.

V Arles pobýval v r. 1888 Vincent Van Gogh a vedl zde své hádky s Gauginem, až si nakonec uřízl si ucho a skončil v blázinci v St.Rémy. Namaloval zde víc než 200 obrazů, své známé Slunečnice a Most. Můžete se tu vydat po jeho stopách při organizované prohlídce. Také si můžete prohlédnout známé Alyscamps neboli Elyssi Campi (Champs Elyséés) – 2 km nekropoli lemovanou hrobkami křesťanů, pohřbených už 15. století ve stínu cypřišů, která vede k ruinám kostela. 

V aréně se konají folklorní svátky v krásných místních krojích a volí se zde nejkrásnější dívka Provence. V arénách v Arles a Nimes se konají také býčí zápasy (vstupné od 30 do 85 €).

Milovníkem corridy byl také Pablo Picasso, věnoval jí 2 plátna a 57 obrázků. Corrida ve Francii však není tak krutá jako ve Španělsku, je ohleduplnější k býkům, nejedná se o zabití býka, alespoň v Arles je to spíš honička mezi člověkem a býkem, matadoři v bílém snímají kokardy z rohů býka, protože camargští býci mají rohy ohnuté nahoru. V Nimes je už corrida podobná španělské. Když dojde ke zranění matadora, v aréně je i ošetřovna, kde se mohou konat menší operace, je zde i kaple. Z býků se pak dělají dobré klobásy.

Býci pro corridu se chovají v přírodní rezervaci Camargue.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Arles