Francie - Provence - Architektura

Z pravěku jsou v Provence uchovány zbytky megalitických staveb. Nejranějším příkladem lidských obydlí jsou vápencové stavby podobné včelím úlům, tzv.bories, které jsou v okolí městečka Gordes

Římané zanechali působivé stavby, zejména postavené k veřejným účelům, jako akvadukty ( Pont du Gard ), amfiteátry ( Nimes, Arles ), divadla ( Orange, Fréjus ), mosty ( Pont Julien ), triumfální oblouky ( Glanum ), pohřebiště apod.

Ve středověku se začala stavět městečka na kopcích jako obrana proti útokům Saracénů, tzv. villages perchés – vlaštovčí hnízda. 

Románská architektura s typickými provensálskými prvky ( zakulacené oblouky, tlusté zdi s malým počtem oken a skromná ornamentální výzdoba ) byla rozvíjena především v církevních stavbách, zejména při stavbě klášterů a kostelů.

Typickými příklady z tohoto období jsou opatství Sénanque, Le Thoronet a Silvacane z 11.století nebo pozdější cisteriánský klášter na ostrově St.Honorat ( Lerinské ostrovy ), kostely St.Trophime v Arles a katedrála v Digne-les-Bains.

Jednou z nejznámějších gotických staveb je určitě papežský palác v Avignonu a karteziánský klášter v Villeneuve-les-Avignon.

Ve stejném městě se nachází i typická ukázka středověké vojenské architektury - pevnost St.André a v Tarasconu hrad krále Reného.Renesančních staveb nenajdeme moc- za zmínku stojí vojenská pevnost ve tvaru hvězdy u Antibes, Fort Carré, kterou projektoval jako mnoho jiných po celé Francii generál krále Ludvíka XIV, architekt Sébastien Vauban a opevněné městečko Entrevaux, jehož součástí je i pevnost od stejnojmenného architekta.

Od konce 16.století do druhé poloviny 18.století vznikají stavby barokní, jejich nejtypičtějším a zároveň nejhezčím příkladem je kaple Chapelle de la Miséricorde v Nice nebo Centre de la Vieille Charité ve staré Marseille, jehož součástí je i kostel. Mnoho neoklasicistních staveb se postavilo za vlády Napoleona III, většinou ve velkých městech, jako v Nice ( Justiční palác, palác Masséna ), kasino v Monte Carlu, jehož architektem byl Charles Garnier, tvůrce pařížské Opery, nebo i soukromé residence v Aix-en-Provence a kašny.

Ve 20.století žil a tvořil v Provence, zejména na Cap Martin, kde měl ateliér, i známý architekt Le Corbusier, původem Švýcar. Mimo jiné projektoval v Marseille obrovský betonový obytný blok s 337 bytovými jednotkami, jehož součástí byla i škola, tělocvična apod.

K moderním stavbám ze skla i oceli patří Carrée d´art v Nimes od britského architekta Normana Fostera, kde je součástí i muzeum moderního umění nebo monacké Grimaldi forum z r.2000, které je ze dvou třetin pod mořskou hladinou.